Asezarea Fizico – Geografica a Tileagdului

Comuna Tileagd este asezata pe Valea Crisului Repede, in partea de Nord – Vest a judetului Bihor, intersectata la Nord de DN E 60, distanta de 2 km Nord de calea ferata Oradea – Cluj – Napoca – Bucuresti, respectiv de gara CFR Tileagd. Resedinta de judet Bihor – Oradea se gaseste la 21 km pe DN E 60 iar de municipiul Cluj la 150 km. este marginita la Nord de dealurile Plopisului, comuna Sarbi si Brusturi, la Sud cu poalele muntilor Padurea Craiului, respectiv cu comuna Varciorog si copacel. La Est se margineste cu comunele Lugas si Tetchea iar la Vest cu comunele Sacadat si Ineu.

Dupa cele mai noi date statistice ale anului 2003 comuna Tileagd are o suprafata totala de 5131 ha teren agricol si o populatie de 7162 persoane, cu un nr. de 2574 locuinte. A fost atestata documentar de catre Cancelariile vremii in anul 1256. Are in componenta alte 5 localitati, pe care le prezentam in ordinea atestarii lor documentare:

1. Uileacul de Cris, a fost atestat documentar in anul 1283 avand in majoritate populatie de etnie maghiara si de religie Reformata.
  2. Posoloaca, atestat documentar in 1291, o localitate mica cu populatie maghiara de religie reformata.
  3. Tilecus, asezat in zona colinara, la poalele muntilor Padurea Craiului sat care desi apare in trei documente de arhiva ca existent in anul 1308, Cancelariile Ungariei l-au atestat documentar numai in anul 1552 de la inceputul inceputurilor si pana in prezent, intreaga populatie a fost roman ortodoxa.
  4. Balaia, asezat in zona deluroasa, la poalele muntilor Plopisului. A fost atestata documentar in anul 1622, avand populatie de romanai ortodoxi, in ultimele decenii aparind si penticostalii.
  5. Calatani, a fost infiintat in anul 1900, intemeietorii lui fiind veniti din satul Calatea, districtul Borodului, toti locuitorii lui sunt de nationalitate romana.
Denumirile asezarilor/ Numarul Felul asezarii (Sate/subdiviziuni administrativ-teritoriale) Numar locuitori
TILECUS SAT 914
UILEACUL DE CRIS SAT 883